  • Mfr # MRCB-24-H-20A
  • Zoro # G513828556
/ea
Key Features
Series
MRCB-24-H
Amps
10 to 50A
Circuit Breaker Type
10-32 Stud (Shortstop Style) Circuit Breakers
Max. AIR Rating
2kA at 24V DC
Width
1.95 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MRCB-24-H-20A
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Width
1.95 in
Depth
1-1/4 in
Height
1.33 in
Length
1.25 in
Details
Item
Circuit Breaker
Series
MRCB-24-H
Amps
10 to 50A
Circuit Breaker Type
Max. AIR Rating
2kA at 24V DC
DC Voltage Rating
24V DC
Standards
SAE J553
Features
Manual Reset
Agency Compliance
SAE J553
Current Rating
20 A