  • Mfr # DNF18-250-M
  • Zoro # G0159157
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
Wire Range
22 to 18 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DNF18-250-M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Overall Length
0.81 in
Barrel Inside Dia.
0.074 in
Maximum Wire Size
18 AWG
Barrel Inside Diameter
0.074 in
Tab Width
0.25 in
Tab Thickness
0.032 in
Strip Length
1/4 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Partial
Insulation Color
Red
Connection Type
Crimp
Insulation Type
Nylon
Wire Range
22 to 18 AWG
Seam
Sleeved Barrel
Max. Temp.
194 Degrees F
Max. Voltage
300 V
Standards
C22.2 No.153, CSA Certified LR31212, UL 310 Listed, UL Listed 20H3 E78522
Connection Material
Tin-Plated Brass
Seam Style
Sleeved Barrel
Contact Finish
Tin
Maximum Operating Temperature
194 Degrees F
RoHS Compliant
Yes
Terminal Type
Socket
Insulation Coverage
Partial Coverage
Barrel Style
Grip Sleeve
Maximum Voltage
300 V
Contact Material
Brass
Termination Style
Special Features
Insulation Material
UL 94 Flammability Rating
HB, V-2
Minimum Operating Temperature
-60 Degrees F
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Red, Insulation Coverage Partial Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 194 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 300 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating HB, V-2, RoHS Compliant Yes, Seam Style Seamless