  • Mfr # DNF10-250FI-D
  • Zoro # G0159236
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Full
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Wire Range
12 to 10 AWG
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DNF10-250FI-D
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
0.95 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.129 in
Tab Width
0.25 in
Maximum Wire Size
10 AWG
Tab Thickness
0.032 in
Strip Length
5/16 in
Barrel Inside Diameter
0.129 in
Minimum Wire Size
12 AWG
Details
Item
Female Disconnect
Insulation
Full
Insulation Color
Yellow
Insulation Type
Nylon
Wire Range
12 to 10 AWG
Connection Type
Crimp
Seam
Sleeved Barrel
Max. Voltage
600 V
Max. Temp.
221 Degrees F
Connection Material
Tin-Plated Brass
Standards
CSA 22.2 No.153, UL 310
Insulation Material
Barrel Style
Funnel Entry
Insulation Coverage
Full Coverage
Special Features
Minimum Operating Temperature
-60 Degrees F
UL 94 Flammability Rating
HB
RoHS Compliant
Yes
Terminal Type
Socket
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Contact Finish
Tin
Termination Style
Seam Style
Sleeved Barrel
Contact Material
Brass
Maximum Voltage
600 V
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Tin, Contact Material Brass, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Yellow, Insulation Coverage Full Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 12 AWG, Maximum Wire Size 10 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Socket, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating HB, RoHS Compliant Yes, Seam Style Seamless, Standards CSA 22.2 No.153, UL 310