  • Mfr # DNF18-250FIM-M
  • Zoro # G0287966
Free Shipping & Returns
Key Features
Insulation
Full
Insulation Color
Red
Insulation Type
Nylon
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DNF18-250FIM-M
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Length
0.9 in
Tab Size
0.032 in x 0.250 in
Barrel Inside Dia.
0.062 in
Strip Length
5/16 in
Tab Thickness
0.032 in
Barrel Inside Diameter
0.062 in
Minimum Wire Size
22 AWG
Tab Width
0.25 in
Maximum Wire Size
18 AWG
Details
Item
Male Disconnect
Insulation
Full
Insulation Color
Red
Insulation Type
Nylon
Wire Range
22 to 18 AWG
Connection Type
Crimp
Seam
Butted
Max. Temp.
221 Degrees F
Max. Voltage
600 V
Standards
CSA 22.2 No.153, UL 310
Connection Material
Nickel-Plated Brass
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
UL 94 Flammability Rating
HB
Insulation Coverage
Full Coverage
Barrel Style
Funnel Entry
Seam Style
Butted
Minimum Operating Temperature
-60 Degrees F
Contact Material
Brass
Disconnect Style
Tab
Terminal Type
Tab
Contact Finish
Nickel
Termination Style
Special Features
RoHS Compliant
Yes
Insulation Material
Description
Wire Disconnect, Contact Finish Nickel, Contact Material Brass, Disconnect Style Quick Disconnect, Insulation Color Red, Insulation Coverage Full Coverage, Insulation Material Nylon, Maximum Operating Temperature 221 Degrees F, Minimum Wire Size 22 AWG, Maximum Wire Size 18 AWG, Maximum Voltage 600 V, Tab Thickness 0.032 in, Tab Width 0.25 in, Terminal Type Tab, Termination Style Crimp, UL 94 Flammability Rating HB, RoHS Compliant Yes, Seam Style Butted, Standards CSA 22.2 No.153, UL 310