  • Mfr # PV14-14RB-3K
  • Zoro # G0789603
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
PV14-14RB-3K
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Maximum Wire Size
14 AWG
Minimum Wire Size
16 AWG
Stud Size
1/4 in
Overall Length
1.05 in
Width
0.4"
Tongue Width
0.45 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Termination Style
Crimp Termination Only
Insulation Color
Blue
Insulation Type
Vinyl
Contact Material
Copper
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees F
Standards
cULus Listed 587H E52164, CSA Certified LR31212
Seam
Funnel
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.17 in