  • Mfr # PNF10-38R-2K
  • Zoro # G2770339
Free Shipping & Returns
Key Features
Terminal Shape
Ring
Insulation Color
Yellow
Minimum Wire Size
12 AWG
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
PNF10-38R-2K
Maximum Wire Size
10 AWG
Minimum Wire Size
12 AWG
Stud Size
3/8 in
Overall Length
1.29 in
Width
0.6"
Tongue Width
0.52 in
Details
Item
Ring Terminal
Terminal Shape
Ring
Maximum Voltage
600 V
Maximum Operating Temperature
221 Degrees C
Standards
Seam
Grip Sleeve
Features
Flame Retardant, Molded
Finish
Tin-Plated
Insulation Dia
0.23 in
Material Details
Metal - Sleeve
Connector Plating
Tin
Barrel Type
Insulation Grip Sleeve
Description
Ring Terminal, nylon insulated, 12 - 10 AWG, 3/8" stud size, funnel entry