  • Mfr # 6.00CTEF4MAU14AC12.00
  • Zoro # G211974067
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
6.00CTEF4MAU14AC12.00
Overall Width
18 5/8 in
Rod Thread Size
1"-14
Stroke Length
12 in
Bore Diameter
6 in
Air Inlet Center to Center Distance
15 1/8 in
Maximum Operating Pressure
250 psi
Series
4MA
Description
Air Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Extruded, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 6 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 12 in, Inlet Size 3/4 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Tie Rod Material Carbon Steel