  • Mfr # 50THMIRB14M50M1100
  • Zoro # G015946727
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Stroke Length
50 mm
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Max. Pressure
210 bar
Tube Material
Steel
Retracted Length
209 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
50THMIRB14M50M1100
Country of Origin
United States
Dimensions
Stroke Length
50 mm
Retracted Length
209 mm
Rod Dia.
22 mm
Port Size
1/2 Inch BSPP
Bore Dia.
50 mm
Extended Length
259 mm
Rod Thread Size
M16 x 1.5
Details
Item
Hydraulic Cylinder
Single Acting/Double Acting
Double Acting
Max. Pressure
210 bar
Tube Material
Steel
Adjustable Cushion
No Adjustable Cushion
Cylinder Style
Tie-Rod
Standards
ISO 6020/2
Rod End Mount Type
None
Base Mount Type
Basic Mount (ISO MX0)
Column Load
9262 lb (41.2 kN)
Description
Hydraulic Cylinder, Tie-Rod, Bore Dia. 50 mm, Stroke Length 50 mm, Rod Dia. 22 mm, Retracted Length 209 mm, Port Size 1/2 Inch BSPP, Extended Length 259 mm, Max. Pressure 210 bar, Tube Material Steel, Standards ISO 6020/2