  • Mfr # 4.00CTEF4MAU14AC.12.00
  • Zoro # G014911122
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cylinder Action
Double Acting
Body Material
Aluminum
Rod Thread Length
1 1/8 in
Cylinder Type
Tie Rod
Magnetic Piston
Magnetic Piston
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
4.00CTEF4MAU14AC.12.00
Country of Origin
United States
Dimensions
Rod Thread Length
1 1/8 in
Inlet Size
1/2 in
Stroke Length
12 in
Rod Diameter
1 in
Overall Height
4 1/2 in
Bore Diameter
4 in
Rod Thread Size
3/4"-16
End Cap Length
Overall Width
4 1/2 in
Details
Cylinder Action
Double Acting
Item
Tie Rod Cylinder
Body Material
Aluminum
Cylinder Type
Tie Rod
Standards
RoHS
Body Material Grade
6063-T5
Lead Wire Type
No Lead Wire
Air Inlet Type
NPT
Rod Gender
Male
End Cap Material
Actuation Type
Air Extend, Air Retract
Body Material Finish
Anodized
Rod Rotation
Rotating Rod
Maximum Operating Pressure
250 psi
Piston Rod Material Finish
Chrome Plated
System of Measurement
Inch
Tie Rod Material
Carbon Steel
Air Inlet Center to Center Distance
14 5/8 in
Minimum Operating Temperature
-50 Degrees F
Cushion Type
Head and Cap
End Cap Material Finish
Anodized
Piston Material
For Fluid Type
Compressed Air
Maximum Operating Temperature
250 Degrees F
Mounting Orientation
Multiposition
Series
4MA
Cylinder Repair
Repairable
Auto Switch Type
None
Number of Rods
Single Rod
Inlet Gender
Female
Piston Rod Material
Carbon Steel
Weight
8.8 lb
Description
Tie Rod Cylinder, Body Material Aluminum, Cylinder Type Tie Rod, Cylinder Repair Repairable, Magnetic Piston Magnetic Piston, Mounting Type Side Tap, Sleeve Nut, Bore Diameter 4 in, Cushion Type Head and Cap, Stroke Length 12 in, Inlet Size 1/2 in, Air Inlet Type NPT, Spring Retraction Force Not Applicable, Cylinder Action Double Acting, Number of Rods Single Rod, System of Measurement Inch, Body Material Finish Anodized, Piston Rod Material Finish Chrome Plated, Mounting Location Front, Rear