  • Mfr # 95U-8-062-BLK-0250
  • Zoro # G606438655
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wall Thickness
0.062 in
Color
Black
Burst Pressure
330 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
95U-8-062-BLK-0250
Wall Thickness
0.062 in
Inside Diameter
3/8 in
Outside Diameter
1/2 in
Overall Length
250 ft
Color
Black
Burst Pressure
330 psi
Weight per Foot
0.042 lb/ft
Features
Hydrolytic Stability
Opaque
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Pressure
110 psi @ 180 Degrees F
Stripe Color
No Stripe
Industry Application
Analytical Instrumentation, Pneumatics, Robotics
System of Measurement
Inch
Hardness
Shore A 90 to 95
Beverage, Food, and Water Compatibility
Not Reinforced
Coil Weight
13.6 lb
Description
Tubing, Application Air, Water, Color Black, Food Application Beverage, Hardness Shore A 90 to 95, Inside Diameter 3/8 in, Jacket Color No Jacket, Jacket Material Not Applicable, Material Polyurethane, Material Trade Name Not Applicable, Maximum Operating Pressure 110 psi @ 180 Degrees F, Maximum Operating Temperature 180 Degrees F, Outside Diameter 1/2 in, Overall Length 250 ft, Resistance Properties Abrasion Resistant, Kink Resistant, Tear Resistant, Wear Resistant