  • Mfr # CL40E24-X-VXN-D
  • Zoro # G722577405
/ea
Key Features
Nema Enclosure Rating
Not Rated
Mounting - Transformer
Foot
Enclosure Type
Open
Fused
No
Phase
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CL40E24-X-VXN-D
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
3.57 Inch
Overall Width
2.00 Inch
Overall Height
2.21 inch
Details
Nema Enclosure Rating
Not Rated
Mounting - Transformer
Foot
Item
Class 2 Transformer
Enclosure Type
Open
Fused
No
Phase
1
Input Voltage - Transformer
240/480V
Standards
UL File E49606,
Secondary Connection
Lead Wire
Primary Connection
Lead Wire
Hz - Electrical
50-60Hz
Power Rating
40VA
Output Voltage
24V AC
Temperature Rise
100°C
Color
Black
Weight
1.50lb
Winding Material
Copper
Insulation Max. Temp.
Class F (155°C)
Description
Class 2 - Inherently Energy Limited, Input Voltage - 240/480V, Output Voltage - 24V, VA Rating - 40VA, Compact-Size, Enclosure Style - Open, Mounting - Vertical Foot, Phase - Electrical 1, Frequency - 50/60 Hz