  • Mfr # HDSC-4860-24-3
  • Zoro # G422717217
/ea
Key Features
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Overall Height
60 in
Door Type
Solid
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDSC-4860-24-3
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
60 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
48 in
Details
Load Capacity per Shelf
1,500 lbs
Cabinet Finish
Powder Coat
Cabinet Material
All Welded Steel
Color
Putty
Item
Cabinet
Door Type
Solid
Number of Doors
2
Door Handle Type
L-Style
Door Locking Points
3 Point Lock
Number of Shelves
3
Assembled/Unassembled
Assembled
Description
All welded steel, heavy duty storage cabinet. 48in Wide x 60in High x 24in Deep 3 adjustable shelves.3 point lock. Keyed handle.1,500 lbs.capacity per shelf. Powder Coat finish. GRAY..