  • Mfr # WR74-2436GY
  • Zoro # G4632318
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Overall Height
74 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WR74-2436GY
Overall Height
74 in
Overall Depth
24 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Gray
Finish
Epoxy Coated
Standards
NSF Approved
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Includes Mounting Hardware
No
Assembled
Unassembled
Recommended Environments
Dry, Wet
Mounting Hardware Required
No
Load Capacity per Shelf
800 lb
Shelf Configuration
Starter
Description
Wire Shelving, Gray Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 74 in, Overall Width 36 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4