  • Mfr # WR74-2448P
  • Zoro # G8163445
/ea
See details
Key Features
Width
24"
Depth
48"
Height
74"
Material
Steel
Number of Shelves
4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
WR74-2448P
Country of Origin
China
Dimensions
Width
24"
Depth
48"
Height
74"
Overall Depth
24 in
Overall Height
74 in
Overall Width
48 in
Details
Item
Wire Shelving
Material
Steel
Number of Shelves
4
Color
Green
Finish
Epoxy Coated
Load Capacity
3500 lb.
Standards
NSF Approved
Shelf Configuration
Starter
Assembled
Unassembled
Load Capacity per Shelf
800 lb
Includes Mounting Hardware
No
Recommended Environments
Dry, Wet
Whole Unit Load Capacity
3,200 lb
Mounting Hardware Required
No
Description
Wire Shelving, Green Color, Assembled Unassembled, Epoxy Coated, Includes Mounting Hardware No, Load Capacity per Shelf 800 lb, Material Steel, Mounting Hardware Required No, Overall Depth 24 in, Overall Height 74 in, Overall Width 48 in, Dry, Wet Recommended Environments, Standards NSF Approved, 3,200 lb, Shelf Configuration Starter, Number of Shelves 4