  • Mfr # C01480230310M
  • Zoro # G3292060
Key Features
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01480230310M
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.148 in
Wire Dia.
0.023 in
Compressed Length
0.21 in
Inside Diameter
0.1 in
Free Length
5/16 in
Outside Diameter
0.15 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Details
Type
Heavy Duty
Material
Spring Wire
Spring Rate
40.1 lb/in
Color
Gray
Wire Type
Round
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.1 in