  • Mfr # ASM040125
  • Zoro # G3287160
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
78.5 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
ASM040125
Overall Length
125 mm
Outside Dia.
40 mm
Free Length
4 59/64 in
Outside Diameter
1.58 in
Spring Rate
78.5 N/mm
Deflection @ Load
0.16 in