  • Mfr # ASM040200
  • Zoro # G3287151
Outside Dia.
40 mm
Spring Rate
49 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM040200
Overall Length
200 mm
Outside Dia.
40 mm
Outside Diameter
1.58 in
Free Length
7 7/8 in
Spring Rate
49 N/mm
Color
Red
Item
Die Spring
Meets/Exceeds
ASTM A877, JIS SWOSC-V
Finish
Chromium
Deflection @ Load
0.3 in