  • Mfr # ASM060150
  • Zoro # G3287109
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
60 mm
Spring Rate
147.1 N/mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASM060150
Overall Length
150 mm
Outside Dia.
60 mm
Free Length
5 29/32 in
Outside Diameter
2.36 in
Details
Spring Rate
147.1 N/mm
Color
Red
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Die Spring
Deflection @ Load
0.09 in