  • Mfr # MOCC51-14-A
  • Zoro # G7965081
Outside Dia.
50.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC51-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Outside Dia. (mm)
50.8
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Overall Length (mm)
20.8 mm
Clearance Dia. (In.)
2 in
Outside Dia. (In.)
2.000
Size
MOCC51
Hub Dia.
50.8mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Overall Length (In.)
0.82 in
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
20.8 mm
Bore Diameter
14 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Keyway (mm)
5 mm
Style
Oldham Clamp with Keyway
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Material
Axial Motion
0.2 mm
Weight
0.238 lb
Parallel Misalignment
0.25 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m