  • Mfr # MOCC51-19-A
  • Zoro # G8174004
Outside Dia.
50.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCC51-19-A
Bore Dia.
19 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Hub Dia.
50.8mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Outside Dia. (In.)
2.000
Clearance Dia. (In.)
2 in
Size
MOCC51
Outside Dia. (mm)
50.8
Overall Length (mm)
20.8 mm
Overall Length (In.)
0.82 in
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Keyway Width
6 mm
Length through Bore
20.8 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Keyway Depth
2.9 mm
Bore Diameter
19 mm
Oldham Coupling Hub
Material
4,500 RPM
Style
Oldham Clamp with Keyway
Keyway (mm)
6 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Axial Motion
0.2 mm
Weight
0.222 lb
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 19 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.9 mm, Keyway Width 6 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m