  • Mfr # MOCC51-25-A
  • Zoro # G7808875
Outside Dia.
50.8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC51-25-A
Bore Dia.
25 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Screw Size (mm)
M5
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Overall Length (In.)
0.82 in
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Length through Bore (In.)
0.82 in
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Overall Length (mm)
20.8 mm
Hub Dia.
50.8mm
Clearance Dia. (In.)
2 in
Size
MOCC51
Outside Dia. (mm)
50.8
Outside Dia. (In.)
2.000
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
20.8 mm
Bore Diameter
25 mm
Screw Thread Size
M5
Outside Diameter
50.8 mm
Coupling Size
MOCC51
Keyway Depth
3.5 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
4,500 RPM
Material
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Style
Oldham Clamp with Keyway
Keyway (mm)
8 mm
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Axial Motion
0.2 mm
Shaft Tolerance
+0.000/-0.013
Weight
0.195 lb
Parallel Misalignment
0.25 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 25 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 3.5 mm, Keyway Width 8 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m