  • Mfr # MOCC51-20-A
  • Zoro # G8427982
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
Outside Dia.
50.8 mm
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MOCC51-20-A
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
50.8 mm
Screw Size (mm)
M5
Overall Length (In.)
0.82 in
Length through Bore (In.)
0.82 in
Outside Dia. (mm)
50.8
Length through Bore (mm)
20.8 mm
Clearance Dia. (In.)
2 in
Outside Dia. (In.)
2.000
Clearance Dia. (mm)
50.8 mm
Assembled Coupling Length
59.7 mm
Size
MOCC51
Hub Dia.
50.8mm
Overall Length (mm)
20.8 mm
Keyway Width
6 mm
Length through Bore
20.8 mm
Bore Diameter
20 mm
Outside Diameter
50.8 mm
Coupling Overall Length
59.7 mm
Coupling Size
MOCC51
Keyway Depth
2.9 mm
Screw Thread Size
M5
Details
Item
Motion Control Coupling Hub
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Clamp
System of Measurement
Metric
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Black Anodized
Style
Oldham Clamp with Keyway
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Keyway (mm)
6 mm
Max. Temp. Range (F)
Acetal Disk 150 Degrees F, Nylon Disk 130 Degrees F
Max. RPM
4,500 RPM
Material - Hubs
Aluminum
Screw Type
Cap Screw
Material
Aluminum
Standards
REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Alloy Steel
Screw Seating Torque
9.5 N-m
Bore Tolerance
+0.03/-0.00 mm
Full Bearing Support Required
Yes
Shaft Locking Type
Clamp On
Axial Motion
0.2 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.08 mm
Maximum Operating Temperature
300 Degrees F
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Features
Balanced Design
For Misalignment Type
Angular, Axial, Parallel
Mechanical Fuse Break
Yes
Bore Type
Round Keyed
Compatible Center Element Manufacturer Part Number
Hub Material
Hub Material Grade
2024
Zero Backlash
Number of Locking Screws
1
Hub Material Finish
Weight
0.218 lb
Minimum Operating Temperature
-10 Degrees F
Screw Material Finish
Black Oxide
Maximum Speed
4,500 RPM
Shaft Tolerance
Included Screws
Clamp Screw
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC51, Outside Diameter 50.8 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.08 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 59.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 20.8 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 20 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.9 mm, Keyway Width 6 mm, Screw Seating Torque 9.5 N-m