  • Mfr # MOST33-11-A
  • Zoro # G8308203
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOST33-11-A
Bore Dia.
11 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Overall Length (mm)
15 mm
Overall Length (In.)
0.59 in
Length through Bore (In.)
0.59 in
Hub Dia.
33.3mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Length through Bore
15 mm
Bore Diameter
11 mm
Outside Diameter
33.3 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
2.2 N-m
Screw Material Finish
Black Oxide
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Number of Locking Screws
2
Maximum Speed
4,500 RPM
Parallel Misalignment
0.2 mm