  • Mfr # MOST33-15-A
  • Zoro # G8094791
Outside Dia.
33.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOST33-15-A
Bore Dia.
15 mm
Outside Dia.
33.3 mm
Clearance Dia. (mm)
33.3 mm
Overall Length (In.)
0.59 in
Length through Bore (In.)
0.59 in
Hub Dia.
33.3mm
Length through Bore (mm)
15 mm
Overall Length (mm)
15 mm
Clearance Dia. (In.)
1.313 in
Assembled Coupling Length
47.6 mm
Length through Bore
15 mm
Coupling Overall Length
47.6 mm
Bore Diameter
15 mm
Outside Diameter
33.3 mm
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Screw Seating Torque
2.2 N-m
Shaft Locking Type
Set Screw
Bore Type
Round
Number of Locking Screws
2
Hub Material Grade
2024
Angular Misalignment
0.5 Degrees
Parallel Misalignment
0.2 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
3.33 mm
Minimum Operating Temperature
-23 Degrees C
Hub Material
Features
Balanced Design
Maximum Operating Temperature
93 Degrees C
Zero Backlash
Yes
Mechanical Fuse Break
Yes
Set Screw Location
90 Degrees Apart
Maximum Speed
4,500 RPM
Screw Material Finish
Black Oxide
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm