  • Mfr # MOCC57-14-A
  • Zoro # G0768607
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MOCC57-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Screw Size (mm)
M6
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Keyway Width
5 mm
Length through Bore
28.7 mm
Coupling Size
MOCC57
Bore Diameter
14 mm
Keyway Depth
2.4 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Coupling Overall Length
78.7 mm
Screw Thread Size
M6
Finish
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
Cap Screw
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.008
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Max. Temp. Range (F)
225
Keyway (mm)
5 mm
Screw Seating Torque
16 N-m
Axial Motion
0.2 mm
Hub Material Grade
2024
Weight
0.422 lb
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 2.4 mm, Keyway Width 5 mm, Screw Seating Torque 16 N-m