  • Mfr # MOCC57-25-A
  • Zoro # G1794073
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCC57-25-A
Bore Dia.
25 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Screw Size (mm)
M6
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Keyway Width
8 mm
Length through Bore
28.7 mm
Keyway Depth
3.5 mm
Coupling Size
MOCC57
Bore Diameter
25 mm
Outside Diameter
57.2 mm
Coupling Overall Length
78.7 mm
Screw Thread Size
M6
Finish
Anodized Aluminum
Max. Angular Misalignment
0.5 Degrees
Max. Temp. Range (F)
225
Keyway (mm)
8 mm
Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.008
Max. RPM
4,500 RPM
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
Screw Seating Torque
16 N-m
Hub Material Grade
2024
Axial Motion
0.2 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Weight
0.364 lb
Parallel Misalignment
0.25 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCC57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 25 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round Keyed, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth 3.5 mm, Keyway Width 8 mm, Screw Seating Torque 16 N-m