  • Mfr # MOCT57-14-A
  • Zoro # G0764942
Outside Dia.
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
Max. Parallel Misalignment (In.)
0.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MOCT57-14-A
Bore Dia.
14 mm
Outside Dia.
57.2 mm
Overall Length (mm)
78.7 mm
Screw Size (mm)
M6
Assembled Coupling Length
78.7 mm
Length through Bore (mm)
28.7 mm
Clearance Dia. (mm)
57.2 mm
Length through Bore
28.7 mm
Bore Diameter
14 mm
Coupling Size
MOCT57
Coupling Overall Length
78.7 mm
Screw Thread Size
M6
Outside Diameter
57.2 mm
Finish
Anodized Aluminum
0.01 in
Max. Temp. Range (F)
225
Item - Oldham Coupling Hubs
Oldham Coupling Hub
Max. Angular Misalignment
Aluminum
Max. Axial Misalignment (In.)
+/-0.008
Screw Seating Torque
16 N-m
Bore Tolerance
+0.03 mm / -0.00 mm
Weight
0.434 lb
Axial Motion
0.2 mm
Parallel Misalignment
0.25 mm
Hub Material Grade
2024
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Over-Standard Parallel Misalignment
5.72 mm
Description
Motion Control Coupling Hub, Angular Misalignment 0.5 Degrees , Axial Motion 0.2 mm, Coupling Size MOCT57, Outside Diameter 57.2 mm, Over-Standard Parallel Misalignment 5.72 mm, Parallel Misalignment 0.25 mm, Coupling Overall Length 78.7 mm, Hub Material Aluminum, Length through Bore 28.7 mm, System of Measurement Metric, Bore Diameter 14 mm, Maximum Speed 4,500 RPM, Bore Type Round, Shaft Locking Type Clamp On, Keyway Depth Not Applicable, Keyway Width Not Applicable