  • Mfr # MSCC-20-20-SS
  • Zoro # G8182727
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
42 mm
Overall Length
65 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCC-20-20-SS
Bore Dia.
20 mm
Outside Dia.
42 mm
Overall Length
65 mm
Keyway Width (mm)
6
Keyway Width
6 mm
Screw Size
M6
Screw Size (mm)
M6
Coupling Outside Diameter
42 mm
Keyway Width 2
6 mm
Keyway Depth 2
2.9 mm
Bore Diameter 1
20 mm
Bore Diameter 2
20 mm
Keyway Depth 1
2.9 mm
Minimum Bore Diameter
20 mm
Keyway Width 1
6 mm
Screw Thread Size
Clearance Diameter
42 mm
Maximum Bore Diameter
20 mm
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Maximum Torque
110 N-m
Fastener Tightening Torque
5.76 N-m
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 20 mm, Bore Diameter 2 20 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 42 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 42 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 2.9 mm, Keyway Depth 2 2.9 mm, Minimum Bore Diameter 20 mm, Keyway Width 1 6 mm, Keyway Width 2 6 mm, Maximum Bore Diameter 20 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 110 N-m, Overall Length 65 mm, Shaft Locking Type Set Screw