  • Mfr # MSCC-30-30-SS
  • Zoro # G8179665
/ea
Free Shipping & Returns
Outside Dia.
53 mm
Overall Length
83 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MSCC-30-30-SS
Bore Dia.
30 mm
Outside Dia.
53 mm
Overall Length
83 mm
Keyway Width (mm)
8
Screw Size (mm)
M8
Screw Size
M8
Keyway Width
8 mm
Minimum Bore Diameter
30 mm
Screw Thread Size
Keyway Width 2
8 mm
Keyway Width 1
8 mm
Keyway Depth 2
3.5 mm
Keyway Depth 1
3.5 mm
Bore Diameter 1
30 mm
Coupling Outside Diameter
53 mm
Maximum Bore Diameter
30 mm
Clearance Diameter
53 mm
Bore Diameter 2
30 mm
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Fastener Tightening Torque
13.6 N-m
Maximum Torque
150 N-m
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 30 mm, Bore Diameter 2 30 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 53 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 53 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 3.5 mm, Keyway Depth 2 3.5 mm, Minimum Bore Diameter 30 mm, Keyway Width 1 8 mm, Keyway Width 2 8 mm, Maximum Bore Diameter 30 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 150 N-m, Overall Length 83 mm, Shaft Locking Type Set Screw