  • Mfr # MSCC-10-10-SS
  • Zoro # G8020555
/ea
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MSCC-10-10-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
10 mm
Outside Dia.
29 mm
Overall Length
45 mm
Screw Size (mm)
M5
Screw Size
M5
Keyway Width
3 mm
Keyway Width (mm)
3
Clearance Diameter
29 mm
Maximum Bore Diameter
10 mm
Bore Diameter 1
10 mm
Keyway Width 1
3 mm
Keyway Depth 1
1.5 mm
Keyway Depth 2
1.5 mm
Coupling Outside Diameter
29 mm
Different Bore Sizes
No
Keyway Width 2
3 mm
Bore Diameter 2
10 mm
Minimum Bore Diameter
10 mm
Screw Thread Size
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
With Keyway
Finish
Bright
Application
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Max. RPM
4,000 RPM
Material
Design
Machined From
Bar Stock
Type
Set Screw Type, with Keyway
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Shaft Locking Type
Set Screw
Included Screws
(4) Set Screws
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Zero Backlash
Yes
Coupling Material Finish
Bright
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Number of Locking Screws
4
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Coupling Material Grade
303
Coupling Material
Stainless Steel
Coupling Construction
One-Piece
Bore Type
Round Keyed
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Fastener Tightening Torque
3.2 N-m
Maximum Torque
32 N-m
Maximum Speed
4,000 RPM
Screw Material Finish
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 10 mm, Bore Diameter 2 10 mm, Bore Type Round Keyed, Clearance Diameter 29 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 29 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 1.5 mm, Keyway Depth 2 1.5 mm, Minimum Bore Diameter 10 mm, Keyway Width 1 3 mm, Keyway Width 2 3 mm, Maximum Bore Diameter 10 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 32 N-m, Overall Length 45 mm, Shaft Locking Type Set Screw