  • Mfr # MSCX-40-40-SS
  • Zoro # G8451712
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
Outside Dia.
77 mm
Overall Length
108 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
MSCX-40-40-SS
Country of Origin
United States
Dimensions
Bore Dia.
40 mm
Outside Dia.
77 mm
Overall Length
108 mm
Screw Size
M10
Screw Size (mm)
M10
Maximum Bore Diameter
40 mm
Different Bore Sizes
No
Bore Diameter 1
40 mm
Bore Diameter 2
40 mm
Minimum Bore Diameter
40 mm
Screw Thread Size
Coupling Outside Diameter
77 mm
Clearance Diameter
77 mm
Details
Shaft Locking Type - Couplings
1 Piece Set Screw
Item
Rigid Shaft Coupling
System of Measurement
Metric
Material - Couplings
303 Stainless Steel
With Keyway / Without Keyway
Without Keyway
Finish
Bright
Material
Design
Type
Set Screw Type
Application
Item - Rigid Shaft Couplings
Rigid Shaft Coupling
Machined From
Bar Stock
Max. RPM
4,000 RPM
Provides
High Torque with No Misalignment Capabilities
Standards
Conflict Minerals Compliant, DIN 912 12.9 Screws, REACH Compliant, RoHS3 Compliant
Screw Material
Stainless Steel
Bore Tolerance
+0.050 mm / +0.012 mm
Coupling Construction
One-Piece
Shaft Tolerance
+0.000 mm / -0.013 mm
Features
Precision Honed Bores, Vibration-Resistant Screws
Screw Material Finish
Bright
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Coupling Material Finish
Screw Material Grade
18-8 300 Series
Maximum Torque
400 N-m
Bore Type
Round
Shaft Locking Type
Set Screw
Fastener Tightening Torque
26.4 N-m
Included Screws
(4) Set Screws
Number of Locking Screws
4
Maximum Operating Temperature
176 Degrees C
Maximum Speed
4,000 RPM
Coupling Material
Stainless Steel
Zero Backlash
Yes
Coupling Material Grade
303
Description
Rigid Shaft Coupling, Bore Diameter 1 40 mm, Bore Diameter 2 40 mm, Bore Type Round, Clearance Diameter 77 mm, Coupling Construction One-Piece, Coupling Material Stainless Steel, Coupling Outside Diameter 77 mm, Different Bore Sizes No, Keyway Depth 1 Not Applicable, Keyway Depth 2 Not Applicable, Minimum Bore Diameter 40 mm, Keyway Width 1 Not Applicable, Keyway Width 2 Not Applicable, Maximum Bore Diameter 40 mm, Maximum Speed 4,000 RPM, Maximum Torque 400 N-m, Overall Length 108 mm