  • Mfr # T20B1SDSWTS600.
  • Zoro # G108385525
/ea
Key Features
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Santoprene
Valve Type
Ball
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
T20B1SDSWTS600.
Dimensions
Air Intake Connection Size
3/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Overall Length
16.9 in
Overall Width
14.5 in
Media Intake Connection Size
2 1/2 in
Media Discharge Connection Size
2 1/2 in
Overall Height
27.5 in
Solid Diameter (Maximum)
0.25 in
Details
Item
Air Operated Double Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
Santoprene
Valve Type
Ball
Air Consumption (Maximum)
120 scfm
Air Intake Connection Type
FNPT
Check Seat Material
Stainless Steel
Diaphragm Material
Media Temperature (Maximum)
275 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
125 psi
Standards
CE Certified, EC 1935, FDA Compliant, ISO
Pump Operation Type
Air
Series
T20
Flow Rate @ 40 psi
140 gpm
Media Discharge Location
Top
Mounting Hardware Material
Stainless Steel
Media Discharge Connection Type
Tri-Clamp
Priming
Self-Priming
Flow Rate @ 100 psi
190 gpm
Flow Rate (Maximum)
200 gpm
Media Intake Location
Bottom
Series Family
T
Flow Rate @ 80 psi
180 gpm
Wetted Housing Material
316 Stainless Steel
Flow Rate @ 60 psi
160 gpm
Feet of Head (Maximum)
289 ft
Media Intake Connection Type
Tri-Clamp
Flow Rate @ 20 psi