  • Mfr # SPB20FIAB0SS006NR1
  • Zoro # G708385543
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
316 Stainless Steel
Valve Type
Flap
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SPB20FIAB0SS006NR1
Country of Origin
United States
Dimensions
Air Intake Connection Size
3/4 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Solid Diameter (Maximum)
2 in
Media Intake Connection Size
2 in
Overall Height
20.9 in
Overall Length
29.7 in
Overall Width
12.7 in
Media Discharge Connection Size
2 in
Details
Item
Air Operated Double Diaphragm Pump
Housing Material - Pumps
Aluminum
Pump Assembly Type
Bolt
Manifold Connection
Single Port
Valve Material
316 Stainless Steel
Valve Type
Flap
Air Consumption (Maximum)
140 scfm
Air Intake Connection Type
NPT
Check Seat Material
Stainless Steel
Diaphragm Material
Buna-N
Media Temperature (Maximum)
190 Degrees F
Operating Pressure (Maximum)
125 psi
Standards
ABS Type Approved, CE Certified, EAC, FDA Compliant, ISO
Pump Operation Type
Air
Flow Rate @ 60 psi
180 gpm
Series
SPB20
Media Intake Connection Type
NPT
Flow Rate @ 100 psi
200 gpm
Flow Rate @ 20 psi
125 gpm
Feet of Head (Maximum)
289 ft
Media Discharge Location
Bottom
Flow Rate @ 40 psi
160 gpm
Media Discharge Connection Type
Media Intake Location
Top
Wetted Housing Material
Cast Iron
Priming
Self-Priming
Flow Rate (Maximum)
208 gpm
Flow Rate @ 80 psi
190 gpm
Description
Air Operated Double Diaphragm Pump, Air Consumption (Maximum) Not Applicable, Air Intake Connection Size 3/4 in, Air Intake Connection Type NPT, Check Seat Material Stainless Steel, Diaphragm Material Buna-N, Feet of Head (Maximum) 289 ft, Flow Rate (Maximum) 208 gpm, Manifold Connection Single Port, Media Discharge Connection Size 2 in, Media Discharge Connection Type NPT, Media Discharge Location Top, Media Intake Connection Size 2 in, Media Intake Connection Type NPT