  • Zoro # G312110005
/ea
Key Features
Lumens
1050
Voltage
120V-277V
Width
6.81 in
Color Temperature
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Standards
cULus - Certified; FCC; Wet; RoHS; IC; AT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S11869
Zoro #
G312110005
UPC #
Country of Origin
Cambodia
Dimensions
Width
6.81 in
Outside Diameter
6.81 in
Details
Lumens
1050
Voltage
120V-277V
Color Temperature
2700K/3000K/3500K/4000K/5000K
Standards
CRI
90
Shape
Round
Dimmable / Non-Dimmable
Dimmable
Watts
13W
Housing Material
Aluminum / Steel
Application
Lighting
Color
White / Red
Installation Type
Down
Style
Specialty
Lamp Shape
Integrated LED
Location Rating
Wet
Lamp Base
Integrated
Shade / Lens Finish
Frost
Description
SATCO NUVO's Dual Mode 6 inch Flat Lens Fire Rated Downlight is the perfect solution for installations with low ceiling clearance. Designed to provide exceptional illumination, this downlight provides two hours of protection in the event of a fire. Increase safety and peace of mind in residential, multifamily, and commercial applications.