  • Mfr # RM35JA32MW
  • Zoro # G0572111
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Relay
Current Sensing Relay
Coil Volts
250VAC/DC
Standards
EN/IEC 60255-6
Width
35 mm
Input Voltage
Current Sensing Relay
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
RM35JA32MW
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Width
35 mm
Details
Item
Current Sensor Relay
Item - Relay
Coil Volts
250VAC/DC
Standards
EN/IEC 60255-6
Input Voltage
Supply Voltage Limits
20.4-264 V AC/DC
Minimum Switching Current
10 mA 5 V DC
Maximum Measuring Cycle
30 ms measurement cycle as true rms value
Reset Time
1500 ms time delay
Measurement Error
0.05 %/°C with temperature variation || 1 by volt over the whole range with voltage variation
Maximum Switching Voltage
250 V AC/DC
Polarity
no DC
Product Or Component Type
current control relay
Operating Position
any position without derating
Housing Material
self-extinguishing plastic
Run-Up Delay At Power-Up
0.3 s
Threshold Setting
10...100 %
Maximum Power Consumption In Va
3.5 VA AC
Repeat Accuracy
+/- 0.5 % input and measurement circuit || +/- 2 % time delay
Ambient Air Temperature For Operation
-20-50°C
Dielectric Test Voltage
2 kV AC 50 Hz, 1 min IEC 60255-5 || 2 kV AC 50 Hz, 1 min IEC 60664-1
Relay Monitored Parameters
overcurrent or undercurrent detection
Utilisation Category
Marking
Pollution Degree
3 IEC 60664-1
[Ui] Rated Insulation Voltage
250 V IEC 60664-1
Electrical Durability
100000 cycles
Non-Dissipating Shock Wave
4 kV IEC 60255-5 || 4 kV IEC 60664-1 || 4 kV IEC 61000-4-5
Relay Type
current control relay
Product Certifications
GL || UL || GOST || C-tick || CSA
Shock Resistance
15 gn 11 ms IEC 60255-21-1
Resistance Across Terminals
0.005 Ohm E3-M terminals || 0.015 Ohm E2-M terminals || 0.05 Ohm E1-M terminals
Insulation Resistance
> 500 MOhm 500 V DC between supply and relay output IEC 60255-5 || > 500 MOhm 500 V DC between measurement and relay output IEC 60664-1 || > 1 MOhm 500 V DC between supply and measurement IEC 60255-5 || > 500 MOhm 500 V DC between supply and relay output IEC 60664-1 || > 500 MOhm 500 V DC between measurement and relay output IEC 60255-5 || > 1 MOhm 500 V DC between supply and measurement IEC 60664-1
Electromagnetic Compatibility
Mechanical Durability
30000000 cycles
Mounting Support
35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715
Local Signalling
for power ON LED (green) || for relay ON LED (yellow)
Maximum Power Consumption In W
0.6 W DC
Tightening Torque
0.6-1 N.m IEC 60947-1
Output Contacts
2 C/O
Measurement Range
0.15...1.5 A E1-M terminals || 0.5...5 A E2-M terminals || 1.5...15 A E3-M terminals || 150 mA...15 A current
Control Circuit Voltage Limits
15 % + 10 % Un
Connections - Terminals
screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² AWG 20...AWG 11) solid without cable end || screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² AWG 20...AWG 14) solid without cable end || screw terminals, 1 x 0.2...1 x 2.5 mm² AWG 24...AWG 12) flexible with cable end || screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² AWG 24...AWG 16) flexible with cable end
Maximum Switching Current
5 A AC/DC
Vibration Resistance
0.35 mm 5-57.6 Hz)IEC 60068-2-6 || 1 gn 57.6-150 Hz)IEC 60255-21-1
Ip Degree Of Protection
IP20 IEC 60529 terminals) || IP30 IEC 60529 casing)
Contacts Type And Composition
2 C/O
Contacts Material
cadmium free
Hysteresis
5-50 % threshold setting
Measurement Accuracy
+/- 10 % of the full scale value
Immunity To Microbreaks
50 ms
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Relay Name
RM35JA
[Us] Rated Supply Voltage
24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 %
Relative Humidity
95-95 % 55-55°C IEC 60068-2-30
Operating Rate
<= 360 operations/hour full load
Time Delay Type
Nominal Output Current
5A
Switching Capacity In Va
1250 VA
Overvoltage Category
III IEC 60664-1
Control Circuit Frequency
40...70 Hz +/- 10 %
Time Delay
Rated Supply Voltage
24 to 240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10%
Operating Voltage Tolerance
- 15% + 10% Un