  • Mfr # 725AXXSC3ML-24A
  • Zoro # G1159776
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
725AXXSC3ML-24A
Overall Height - Relay
2.09 in
Body Height
1.3 in
Overall Depth
2.12 in
Body Depth
1.64 in
Body Width
2.67 in
Width
1.37 in (34.9 mm)
Depth
2.12 in (53.9 mm)
Coil Voltage
24V AC
Current Rating
30 A
Contact Rating (AC)
30 A @ 240/277V
Contact Rating (DC)
30 A @ 28/30V
Features
3hp @ 277V AC, LED & Button
Contact Amp Rating (Resistive)
30A @ 277VAC/30VDC
Power Consumption - Relay
2.5 VA
Coil Rating
2.5VA, 1.9W
Coil Resistance
275 ohm
Dielectric Strength
4,000V AC Between Coil and Contact
Operating Current
30 A at 240V AC (General Purpose), 30 A at 240V AC (Resistive Load), 30 A at 277V AC (Resistive Load), 30 A at 28V DC (Resistive Load), 30 A at 30V DC (Resistive Load)
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Horsepower @ 120V AC
Input Voltage
20.4 to 26.4V AC
Minimum Switching Current
100 mA
LED Indicator
Horsepower @ 240V AC
3 hp
Power Consumption
2.5 VA
Maximum Switching Voltage
240V, 277V
Average Coil Consumption
2.50 VA
Rated Power in HP
3 hp 277 V AC; 1.5 hp 120 V AC
Nominal input voltage
20.4...26.4 V AC 50/60 Hz
Ambient Air Temperature for Storage
-67 to 212°F (-55 to 100°C)
ambient temperature range - operational
-4 to 131°F (-20 to 55°C)
Rated power in W
1.5 kW 120 V tungsten
Description
Enclosed Power Relay, Coil Voltage 24V AC, Contact Form SPST-NO, Current Rating 30 A, Electrical Connection Screw Terminal, Number of Pins 4, Status Indicator LED Indicator, Contact Rating (AC) 30 A @ 240/277V, Contact Rating (DC) 30 A @ 28/30V, Horsepower @ 120V AC 1 1/2 hp, Horsepower @ 240V AC 3 hp, Mounting Style DIN Rail & Top Flange, Push-To-Test Method Test Button, Body Depth 1.64 in, Body Height 1.3 in, Body Width 2.67 in, Coil Resistance 275 ohm, Contact Material Silver Alloy