  • Zoro # G303481114
/ea
Key Features
Number of Poles
3
Operator
Push Button
Phase
3
Current AC
18 A
Series
TeSys Easy
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GP2E20
Zoro #
G303481114
UPC #
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Width
1.77 in
Overall Height
3.5 in
Mounting Hole Distance - Height
1.97 in
Overall Depth
3.09 in
Mounting Hole Distance - Width
1.38 in
Details
Item
Manual Motor Starter
Number of Poles
Operator
Push Button
Phase
Current AC
18 A
Series
TeSys Easy
Standards
cUL, EN/IEC 60947-2, EN/IEC 60947-4-1, RoHS, UL 60947-4-1
Phase Loss Sensitivity
Yes
HP @ 3 Phase - 460-575V
10 hp
Pilot Light
No
HP @ 1 Phase - 230V
3 hp
Description/Special Features
Thermal-Magnetic Trip Unit Technology
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Protective Treatment
TH
Operating Position
any position
Ambient Air Temperature For Storage
-40-80°C
Phase Failure Sensitivity
yes IEC 60947-4-1
Range
Easy TeSys
Trip Unit Rating
13-18 A
Operating Altitude
6561.68 ft (2000 m)
Magnetic Tripping Current
223-223 A
Device Application
motor
Power Dissipation Per Pole
2.5 W
Ik Degree Of Protection
IK04
Suitability For Isolation
yes IEC 60947-1
[Uimp] Rated Impulse Withstand Voltage
6 kV IEC 60947-2
Rated Duty
continuous IEC 60947-4-1
Fire Resistance
960°C IEC 60695-2-1
Device Short Name
GP2E
Network Type
AC
Tightening Torque
1.7 N.m screw clamp terminals
Utilisation Category
AC-3 IEC 60947-4-1 || category A IEC 60947-2
Trip Unit Technology
thermal-magnetic
Maximum Operating Rate
25 cyc/h
Product Name
Easy TeSys GP2E
Fixing Mode
35 mm symmetrical DIN rail clipped || panel screwed with adaptor plate)
Starter Style
IEC
Mechanical Operating Durability
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
5 hp
Overload Protection Type
Thermal
NEMA Enclosure Rating
No Enclosure
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Includes Pilot Light
No
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Electrical Operating Durability
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Maximum Voltage Rating
690V AC
Mounting Style
DIN Rail
Resistance Properties
Fire Resistant
Frequency
50/60 Hz
Terminal Connection Type
Screw Clamp Terminals
Minimum Operating Temperature
-4 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Minimum Overload Relay Current Setting
13 A
IP Rating
IP20
Rated Service Short-Circuit Breaking Capacity
100 % 230/240 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 50 % 400/415 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 50 % 440 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 75 % 500 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2 || 75 % 690 V AC 50/60 Hz IEC 60947-2
Description
Manual Motor Starter, NEMA Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Maximum Voltage Rating 690V AC, Number of Poles 3, Operator Push Button, Phase Three, Current AC 18 A, Horsepower @ Three Phase - 208V AC 5 hp, Horsepower @ Three Phase - 240V AC 5 hp, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 10 hp, Series TeSys Easy, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 15 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 18 A