  • Mfr # 792XDX3C-240A
  • Zoro # G0316815
/ea
Key Features
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
792XDX3C-240A
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
1.4 in
Body Width
0.83 in
Body Depth
1.37 in
Overall Depth
1.61 in
Body Height
1.07 in
Depth
1.07 in (27.2 mm)
Width
0.83 in (21 mm)
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Plug-In
Electrical Connection
Faston Connector
Base Shape
Square
Number of Pins
14
Coil Voltage
240V AC
Current Rating
3 A
Contact Form
4PDT
Contact Rating (AC)
1.00 A @ AC-1, 2.00 A @ AC-1, 3 A @ 120/240/277V
Contact Rating (DC)
1 A @ DC-1 (NC), 2 A @ DC-1 (NO), 3 A @ 30V
Socket Code
G
Power Consumption - Relay
1.2 VA
Socket
Mfr. No. 70-782E14, 70-461
Standards
CE Certified, CSA Certified, UL Listed
Contact Material
Gold Plated Bifurcated Silver
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Features
Clear Cover
Status Indicator
Mechanical Flag
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
IP Rating
IP40
For Use With
General Purpose Relay
Push-To-Test Method
No Button
Motor Rated
Yes
Series
792 Series
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Resistance Properties
Shock-Resistant, Vibration-Resistant
Maximum Switching Voltage
250V AC, 300V DC
Horsepower @ 120V AC
1/16 hp
Weight
1.31 oz
Horsepower @ 240V AC
1/2 hp
Operating Current
1 A AC-1 (NC Conforming to IEC), 1 A DC-1 (NC Conforming to IEC), 2 A AC-1 (NO Conforming to IEC), 2 A DC-1 (NO Conforming to IEC), 3 A at 120V AC (Conforming to UL), 3 A at 240/277V AC (Conforming to UL), 3 A at 30V DC (Conforming to UL)
Input Voltage
240V AC
Coil Resistance
17,720 ohm
Mechanical Operating Durability
Electrical Operating Durability
Minimum Switching Current
3 mA
Response Time
25 msec
Power Consumption
1.2 VA
Dielectric Strength
1,300V AC Between Contacts, 2,000V AC Between Coil and Contact, 2,000V AC Between Poles
Drop-out Voltage Threshold
>= 0.15 Uc AC; >= 0.1 Uc DC
Voltage Range
0.8...1.1 Un AC/DC
Connections Terminals
Faston connectors
Product Certifications
UL; CSA; CE
Contact Composition
4 NO + 4 NC
Vibration Resistance
3 gn 35 to 150 Hz)operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)operating; 5 gn 35 to 150 Hz)not operating; +/- 1 mm 10 to 35 Hz)not operating
Operating Time
25 ms; 20 ms at maximum rated voltage
Surge Withstand Duration
1.2/50µs
Ambient Air Temperature for Storage
-40 to 185°F (-40 to 85°C)
Ambient Air Temperature for Operation
-40 to 131°F (-40 to 55°C)
Power consumption in VA
1.2 VA AC
Motor Power HP
0.0625 hp 120 V AC
Product Range
Legacy
Shock Resistance
10 gn in operation; 30 gn not operating
Description
General Purpose Relay, Base Shape Square, Coil Voltage 240V AC, Contact Form 4PDT, Current Rating 3 A, Electrical Connection Faston Connector, Number of Pins 14, Status Indicator Mechanical Flag, Contact Rating (AC) 1.00 A @ AC-1 (NC), 2.00 A @ AC-1 (NO), 3 A @ 120/240/277V, Contact Rating (DC) 1 A @ DC-1 (NC), 2 A @ DC-1 (NO), 3 A @ 30V, Horsepower @ 120V AC 1/16 hp, Horsepower @ 240V AC 1/2 hp, Mounting Style Plug-In, Push-To-Test Method No Button, Body Depth 1.37 in, Body Height 1.07 in