  • Mfr # 8501KPR13P14V20
  • Zoro # G1194821
CAD Available
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
CAD Drawing
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8501KPR13P14V20
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height - Relay
2.6 in
Overall Depth
2.7 in
Body Width
1.4 in
Body Height
1.4 in
Body Depth
2.1 in
Details
Item
General Purpose Relay
Mounting Style
Socket
Electrical Connection
Pin
Base Shape
Octal
Number of Pins
11
Coil Voltage
120V AC
Current Rating
10 A
Contact Form
3PDT
Contact Rating (AC)
10 A @ 277V
Contact Rating (DC)
10 A @ 28V