  • Mfr # ATS480C41Y
  • Zoro # G115822266
/ea
Key Features
Communication Port
Modbus
Protects
HP @ 3 Phase - 575V
350 hp
Output Current
100 mA
Enclosure Rating
IP00
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
ATS480C41Y
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Height
26.38 in
Overall Depth
12.36 in
Overall Width
15.75 in
Details
Communication Port
Modbus
Protects
HP @ 3 Phase - 575V
350 hp
Output Current
100 mA
Enclosure Rating
IP00
Item
Soft Start
Control Voltage
110 to 250V AC
Phase
Three
HP @ 3 Phase - 460V
300 hp
Output Voltage
208 to 690V AC
Function Type
Start or Stop
Input Voltage
208 to 690V AC
Standards
HP @ 3 Phase - 230V
150 hp
Output Type
(2) Analog, (2) Digital
Application
Process and Infrastructures
HP @ 3 Phase - 480V
300 hp
HP @ 3 Phase - 208V
125 hp
Output Power
100 HP @ 208V AC, 125 HP @ 208V AC, 125 HP @ 230V AC, 150 HP @ 230V AC, 250 HP @ 460V AC, 300 HP @ 460V AC, 300 HP @ 575V AC, 350 HP @ 575V AC
Start Type
Thermal Protection Starter
Input Type
Analog, (4) Digital
With Bypass / No Bypass
With Bypass
Frequency
50/60 Hz
HP @ 3 Phase - 240V
150 hp
Description
Soft Start, Input Voltage 208 to 690V AC, Output Current 100 mA, Output Voltage 208 to 690V AC, 100 HP @ 208V AC, 125 HP @ 208V AC, 125 HP @ 230V AC, 150 HP @ 230V AC, 250 HP @ 460V AC, 300 HP @ 460V AC, 300 HP @ 575V AC, 350 HP @ 575V AC, Control Voltage 110 to 250V AC, IP00