  • Mfr # RM35UA13MW
  • Zoro # G0572087
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Relay
Voltage Sensing Relay
Coil Volts
250VAC/DC
Standards
EN/IEC 60255-6
Width
35 mm
Product Or Component Type
voltage control relay
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
RM35UA13MW
Country of Origin
Indonesia
Dimensions
Width
35 mm
Details
Item
Voltage Relay
Item - Relay
Voltage Sensing Relay
Coil Volts
250VAC/DC
Standards
EN/IEC 60255-6
Product Or Component Type
voltage control relay
Relay Name
RM35UA
Tightening Torque
0.6-1 N.m IEC 60947-1
Sensitivity Scale
15...150 V E1-M terminals || 30...300 V E2-M terminals || 60...600 V E3-M terminals
Overvoltage Category
III IEC 60664-1
Measurement Range
15...600 V voltage
Control Circuit Frequency
40...70 Hz +/- 10 %
Immunity To Microbreaks
10 ms
Vibration Resistance
0.35 mm 5-57.6 Hz)IEC 60068-2-6 || 1 gn 57.6-150 Hz)IEC 60255-21-1
[Us] Rated Supply Voltage
24...240 V AC/DC 50/60 Hz +/- 10 %
Operating Position
any position without derating
Local Signalling
for power ON LED (green) || for relay ON LED (yellow)
Supply Voltage Limits
20.4-264 V AC/DC
Output Contacts
2 C/O
Mechanical Durability
30000000 cycles
Shock Resistance
5 gn IEC 60068-2-27
Maximum Power Consumption In W
0.6 W DC
Utilisation Category
Insulation Resistance
> 500 MOhm 500 V DC between supply and relay output IEC 60255-5 || > 500 MOhm 500 V DC between measurement and relay output IEC 60664-1 || > 1 MOhm 500 V DC between supply and measurement IEC 60255-5 || > 500 MOhm 500 V DC between supply and relay output IEC 60664-1 || > 500 MOhm 500 V DC between measurement and relay output IEC 60255-5 || > 1 MOhm 500 V DC between supply and measurement IEC 60664-1
Quality Labels
CE
Maximum Measuring Cycle
30 ms measurement cycle as true rms value
Electromagnetic Compatibility
Mounting Support
35 mm symmetrical DIN rail conforming to EN/IEC 60715
Contacts Type And Composition
2 C/O
Relay Type
multifunction voltage control relay
Compatibility Code
RM3
Product Certifications
GOST || UL || GL || C-tick || CSA
Reset Time
1500 ms time delay
[Ui] Rated Insulation Voltage
250 V IEC 60664-1 || 600 V IEC 60664-1
Hysteresis
5-50 % threshold setting
Time Delay Type
adjustable 0.3...30 s, 0 + 10 % on crossing the threshold
Switching Capacity In Va
1250 VA
Polarity
non reversible polarity on DC supply
Housing Material
self-extinguishing plastic
Ip Degree Of Protection
IP20 IEC 60529 terminals) || IP30 IEC 60529 casing)
Relay Monitored Parameters
overvoltage or undervoltage detection
Ambient Air Temperature For Storage
-40-70°C
Power Consumption In Va
0-3.5 VA AC
Run-Up Delay At Power-Up
600 ms
Connections - Terminals
screw terminals, 1 x 0.5...1 x 4 mm² AWG 20...AWG 11) solid without cable end || screw terminals, 2 x 0.5...2 x 2.5 mm² AWG 20...AWG 14) solid without cable end || screw terminals, 1 x 0.2...2 x 2.5 mm² AWG 24...AWG 12) flexible with cable end || screw terminals, 2 x 0.2...2 x 1.5 mm² AWG 24...AWG 16) flexible with cable end
Repeat Accuracy
+/- 0.5 % input and measurement circuit || +/- 2 % time delay
Control Circuit Voltage Limits
15 % + 10 % Un
Non-Dissipating Shock Wave
4 kV IEC 60255-5 || 4 kV IEC 60664-1 || 4 kV IEC 61000-4-5
Measurement Error
+/- 0.05 %/°C with temperature variation || < 1 % over the whole range with voltage variation
Minimum Switching Current
10 mA 5 V DC
Resistance Across Terminals
150 mOhm E1-M terminals || 300 mOhm E2-M terminals || 600 mOhm E3-M terminals
Electrical Durability
100000 cycles
Nominal Output Current
5A
Ambient Air Temperature For Operation
-20-50°C
Pollution Degree
3 IEC 60664-1
Relative Humidity
95-95 % 55-55°C IEC 60068-2-30
Operating Rate
<= 360 operations/hour full load
Maximum Switching Voltage
250 V AC/DC
Measurement Accuracy
+/- 10 % of the full scale value
Threshold Setting
10...100 %
Dielectric Test Voltage
2 kV AC 50 Hz, 1 min IEC 60255-5 || 2 kV AC 50 Hz, 1 min IEC 60664-1
Maximum Switching Current
5 A AC/DC