  • Mfr # 030HY50STFRVLYHZ00SCH701
  • Zoro # G315827474
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Housing Material
Aluminum
Rated Life
100,000 hr
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Color Temperature
5000K
Fixture Wattage
30 W
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
030HY50STFRVLYHZ00SCH701
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Width
10 1/4 in
Overall Height
5 5/8 in
Overall Depth
13 in
Details
Housing Material
Aluminum
Rated Life
100,000 hr
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Item
Hazardous Light Fixture
Color Temperature
5000K
Fixture Wattage
30 W
Standards
ABS Type Approved, cUL us, DLC, NSF, UL 1598, UL 1598A, UL 844, USDA
Voltage
120 to 277V AC
Light Output
5,300 lm
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group A, B, C, D, Class II, Div 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
100 W
Housing Color
Yellow
Lumen Selectable
Selectable
Operating Temperature - Maximum
113 Degrees F
Color Selectable
Not Selectable
Number of Hubs
1
Metal Halide Wattage Equivalency
100 W
LED Driver Style
Constant Voltage
Light Technology
LED
For Location
Outdoor
Incandescent Wattage Equivalency
200 W