  • Mfr # 095HY50STFRVLYHZ00SCH701
  • Zoro # G115827643
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
120 to 277V AC
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Fixture Wattage
95 W
Light Output
16,000 lm
Standards
ABS Type Approved, cUL us, DLC, NSF, UL 1598, UL 1598A, UL 844, USDA
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
095HY50STFRVLYHZ00SCH701
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Depth
13 in
Overall Height
5 5/8 in
Overall Width
10 1/4 in
Details
Voltage
120 to 277V AC
Fixture Lens Material
Polycarbonate
Fixture Wattage
95 W
Light Output
16,000 lm
Standards
Rated Life
100,000 hr
Housing Material
Aluminum
Color Temperature
5000K
Item
Hazardous Light Fixture
Number of Hubs
1
Operating Temperature - Maximum
113 Degrees F
Light Technology
LED
Housing Color
Yellow
Lumen Selectable
Selectable
Light Distribution Type - NEMA
NEMA 7x7
Light Distribution Type - IESNA
Type V
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group A, B, C, D, Class II, Div 2, Group F, G, Class III, Div 1 and 2
Color Selectable
Not Selectable
High Pressure Sodium Wattage Equivalency
320 W
For Location
Outdoor
Incandescent Wattage Equivalency
600 W
LED Driver Style
Constant Voltage
Metal Halide Wattage Equivalency
250 W