  • Mfr # 20PMPDWOP
  • Zoro # G1995869
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Amps
15 A
Agency Compliance
CSA, UL
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
20PMPDWOP
Country of Origin
United States
Dimensions
Float Length (In.)
3-9/16
Height
3-9/16"
Tether Length Min.-Max.
3-1/2" to 24"
Float Switch Cord Length
20 ft.
Float Dia. (In.)
Length
Float Length
3 5/8 in
Manufacturers Warranty Length
5 yr
Float Dia.
3 1/16 in
Cord Length
20 ft
Minimum Tether Length
3 1/2 in
Maximum Tether Length
24 in
Tether Length - Minimum
3 1/2 in
Tether Length - Maximum
24 in
Float Diameter
3 1/8 in
Details
Switch Type
Tether Float
Voltage
120/230VAC
Max. Pressure
20 psi
Item
Float Switch
Amps
15 A
Agency Compliance
CSA, UL
Electrical Connection - Pumps
Wire Leads
Float Material
PVC
Max. Pressure (PSI)
20
Float Switch On Point
45 Degrees Above Horizontal
Electrical Connection (Pumps)
Wire Leads
Min. Water Level Adjustment
7
Body Material
PVC
Mounts
Hose Clamp
Type
Wide Angle
Wire Lead
SJOW
Float Switch Off Point
45 Degrees Below Horizontal
Float Switch Contact Form
Normally Open
Compliance
UL, CSA
Connection
Max. Water Level Adjustment
36
Float Switch Float Material
Series
PumpMaster Plus
Control Range
Adjustable
Turns Off At
45 Degrees Below
For Use With
Pumps Up to 15A
Mounting Bracket Material
ABS/Stainless Steel
Includes
Pipe Clamp
Wire Gauge
14
Operation
NO
Pumping Range Min./Max.
7 to 36
Max. Liquid Temp.
140 Degrees F
Contact Form
Normally Open
Standards
CSA, UL Listed
Rated Voltage
Electrical Connection
2-Conductor Wire Leads
Switch Actuation
Contact Default
On Point
45 Degrees Above Horizontal
Off Point
45 Degrees Below Horizontal
Liquid Temperature - Maximum
140 Degrees F
NEC Cord Designation
SJOW
Compatible Manufacturer Part Number
20PMPDWOP
Compatible Pump Type
Sewage Pump, Sump Pump
Electric Load Current - Maximum
13 A @ 125V AC, 13 A @ 250V AC
Number of Floats
1
Starting Current - Maximum
85 A
Electric Load Current - Minimum
100 mA @ 120V AC, 100 mA @ 250V AC
Counterweight Type
No Counterweight
Actuation Method
Mechanically-Activated
Running Current - Maximum
15 A