  • Mfr # NCRB1BW10-90S
  • Zoro # G614534035
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Cushion Type
None
Shaft Length
10.92 mm
Maximum Output Torque
1.4 in-lb
Bore Diameter
10 mm
Shaft Diameter
3.97 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
NCRB1BW10-90S
Country of Origin
Japan
Dimensions
Shaft Length
10.92 mm
Bore Diameter
10 mm
Shaft Diameter
3.97 mm
Inlet Size
#10-32
Overall Height
36.83 mm
Overall Length
28.96 mm
Details
Item
Rotary Air Actuator
Cushion Type
None
Maximum Output Torque
1.4 in-lb
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Minimum Operating Temperature
41 Degrees F
Output Shaft Type
Keyed Shaft
Air Inlet Type
UNF
Actuator Style
Single Vane
Weight
0.08 lb
Magnetic Piston
Non-Magnetic Piston
Maximum Operating Pressure
101.53 psi
Mount Style
Basic
Standards
RoHS Compliant
System of Measurement
Metric
For Fluid Type
Air
Rotation Angle
90 Degrees
Minimum Operating Pressure
20.31 psi
Port Location
Side Ported
Description
Rotary Air Actuator, Actuator Style Single Vane, Maximum Output Torque 1.4 in-lb, Rotation Angle 90 Degrees , Bore Diameter 10 mm, Maximum Operating Pressure 101.53 psi, Shaft Diameter 3.97 mm, Shaft Length 10.92 mm, Inlet Size #10-32, Air Inlet Type UNF, Cushion Type None, Magnetic Piston Non-Magnetic Piston, Weight 0.08 lb, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Pressure 20.31 psi, Minimum Operating Temperature 41 Degrees F, Standards RoHS Compliant, For Fluid Type Air