  • Mfr # C09701151750S
  • Zoro # G601843393
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701151750S
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.05 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
56.85 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
1 3/4 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.74 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
65 lb/in
Deflection @ Load
0.697 in