  • Mfr # C09701152250S
  • Zoro # G901843352
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701152250S
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
55.29 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.74 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.12 in
Free Length
2 1/4 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
49.1 lb/in
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.922 in