  • Mfr # C09701154000S
  • Zoro # G301843402
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701154000S
Overall Length
4 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
2.3 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
53.31 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
4 in
Wire Diameter
0.12 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.74 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
26.7 lb/in
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
1.7 in