  • Mfr # C09701351000S
  • Zoro # G901843475
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701351000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
0.73 in
For Rod Size
7/10 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
126.2 lb
Inside Diameter
0.7 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Free Length
1 in
Wire Diameter
0.14 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
252.4 lb/in
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
69.32 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Finish
Plain
End Type
Closed, Ground
Load (Lbs.)
Deflection @ Load
0.275 in