  • Mfr # C09701352000S
  • Zoro # G101843428
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09701352000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.135 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.35 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
106.62 lb
For Rod Size
7/10 in
Inside Diameter
0.7 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.97 in
Wire Diameter
0.14 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
106.6 lb/in
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
69.32 lb
Deflection @ Load
0.65 in